Yeni Nesil Oyunlar İçin Pahalı Donanımlara Gerek YokYeni Nesil Oyunlar İçin Pahalı Donanımlara Gerek Yokyeni nesil.jpg
Günümüzdeki Bulut Teknoloji mimarisi yakın gelecekte binlerce dolarlık veya abartılı donanımlara gerek kalmayacak.


Günümüzdeki bilgisayar donanımları daha güçlü ve taşınabilir hale gelmiş bulunmakta. Böylece dizüstü bilgisayarlarımız bile çok büyük donanımlara sahip olabiliyor ancak internet özellikle Japonya, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Güney Kore muazzam bir derecede hızlı ve güçlü sunucuların  aktarılması kolaylaştı.


Telefonlar bile uygulamada verilerimizi depolamak için zaten bir sürücü bileşeni kullanıyor örnek verecek olursak Facebook 'ta paylaşmış olduğunuz bir video video sunucu üzerinden birden fazla kodlanarak diğer kullanıcılar videonuzu SD HD vb biçimlerinde Aktarılabiliyor Bence bu büyük bir yetenek. Bu özellik çok büyük gereksinimler sunan oyun Pc oyunları içinde uygulanabilecek.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu eylemlerin gerçekleşebilmesi adına internetin bulunduğu bölgede hızlı olması şart şu an bulunduğumuz bölgede hızlı internet Oldukça zor. Bu konuda Romain Dillet oldukça şanslı sadece evinde bile 800MB/s seviyesine ulaşan çok çok mükemmel bir internet hızına sahip Romian Dillet kendi yaptığı ifadelere gör. 12 inç’ lik bir MacBook bile oyunların Bulut versiyonları için yeterli olacağını söylüyor Ortalama bir sistem Bile muhteşem derecede oyunları belli bir kaynak tüketmeden yani donanımınızı zorlamadan oynamak Mümkün olacak teknolojinin anahtarı ise Bulut mimarisi


Yeni Nesil Oyunlar İçin Pahalı Donanımlara Gerek Yok
En düşük donanımlı aygıtlar da dizüstü bilgisayarlar için gerekli olan performans ‘’oyunlar’’da elde edeceksiniz Buna ek olarak 4K fotoğraf ve video işleme uygulamalarda gerçekleştirebileceksiniz


Tabii ki sadece internet ile de bitmiyor yapımcı şirketler de üstüne düşen görev yapmak zorundalar. Bulut teknolojisi daha fazla geliştirmek zorunda. örnek verecek olursak Photoshop, Premier Pro, ve Adobe bir diğer sunuculardaki tüm ağır işlemlerde yani uygulamaları sunucu bilgisayarlar için uygun şekilde konumlandıra bilir.Tekerleğin baştan icat edilmesine benzer şekilde bazı büyük şirketler olmak üzere yenileye kapı açıyor. Fransız kökenli olan Bilade oyun için çoğunlukla Shadow adlı bir bulut mimarisi üstünde çalışmaya başladı. Her kullanıcıya ait Nvidia GTX 1070 ile Intel xeon işlemcilerden binlerce uygulama ve sanal makine üzerinde çalışıyor. Bu donanım seviyesinde dünyadaki üst düzey oyunlar yazılımları kullanmak için fazlasıyla yeterli olacak Fransız şirketi söz konusu olan servisi aylık 33 dolardan kiralanmasını istiyor Eğer kayda değer bir internet performansa sahip olursanız oyunlardan ne uygulamalarda tıkanma sorunu yaşanıyor Bulut mimarisiyle olanakları sınırsız gibi gözüküyor.
Google+'da Paylaş

Yazar Zeki Yüksel

Yazar Hakkında bilgi yazılacak
  Blogger Yorumları

4 yorum:

 1. Şayet artık Playstation video oyunlarını eline almış bulunmakta, bilgisayar'a kurup kasmaktansa aldım bir cihaz attım eve dilediğim oyunu oynuyorum kafama göre.

  YanıtlaSil
 2. Yukarıdaki arkadaşın yorumunu katılmamak elde değil. Bir sistem topluyorsun ve dünyanın parasını ödüyorsun 3 sene sonra oyunları lowda oynuyorsun. En iyisi ps istediğin oyunu en kaliteli grafiklerde rahatlıkla oynuyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. Yeni nesil oyunlar gerçektende sistem istiyor. Ben bilgisayar yerine oyun konsolu almayı tercih ederim tüm oyunlar istediğimiz sistemde açılıyor.

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler hocam güzel bir yazı olmuş :) hoş ve sade

  YanıtlaSil

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.